Květiny dle znamení zvěrokruhu

 

Většina lidí zná svoje znamení zvěrokruhu, ale málokdo z nás ví, která květina ladí s jeho znamením a povahovými rysy. To se můžete dozvědět na řádcích níže.

 

 • Beran 21.3. – 20.4. FRÉZIE

Berani mají ve společnosti často významné postavení. Vyzařuje z nich vnitřní síla, energie a sebedůvěra. To je možné říci i o frézii, kterou lze poznat i se zavřenýma očima. Výrazná vůně, která se tvrdohlavě line z jejích květů a útočí na naše smysly, je velice specifická.

Jak ji využít? V kytici plní frézie vůdčí úlohu, která je i pro lidi narozené ve znamení Berana typická. Mezi větvičkami a zelení září jako drahokamy, které se ke znamení Berana výborně hodí. Používá se i do svatebních kytic a k přípravě různých dekorací – od věnečků do vlasů přes náramky až po korsáže.

 

 • Býk 21.4. – 20.5. ALSTROEMÉRIE

Znamení Býka je spojeno s planetou Venuší, která symbolizuje vrchol jara, tedy období, kdy příroda nejvíce odkrývá svoji rozmanitost. Býci jsou proto často považováni za kreativní bytosti s vytříbeným smyslem pro vše hezké a sami se rádi obklopují krásnými věcmi.

Jak ji využít? Pro svou dobrosrdečnost a vstřícnost bývají Býci oblíbení ve společnosti. Nejlépe si však rozumějí sami mezi sebou, proto se i v aranžmá alstroemérie nejčastěji ponechává o samotě. Souznění Býk nachází  u Panny a Blížence, alstroemérii to tedy bude slušet také v kombinaci s lilií nebo růží.

 

 • Blíženci 21.5. – 21.6. RŮŽE

Růže Už od pradávna přitahuje pozornost a vzbuzuje obdiv, stejně jako typický Blíženec, který dokáže ve společnosti každého okouzlit přirozeností svého půvabu, vtipem a elegancí. Blíženec umí vždy nalézt správné slovo a vyjádřit přesně a srozumitelně, co cítí.
Jak ji využít? Růže jasně promlouvá  svými květy: červená vyznává lásku, tmavě růžová symbolizuje vděčnost, světle růžová sympatie, bílá je výrazem pokory, žlutá je projevem radosti, oranžová vystihuje touhu a červenožlutá veselost. Je to velmi univerzální květina a dá se zkombinovat prakticky se vším.

 

 • Rak 22.6. – 22.7 HORTENZIE

Raci mají smysl pro domov a rodinu. Jejich charakter je spíše zasněný a sentimentální. Hortenzie proto právem patří mezi květiny, ke kterým mají raci nejblíže. Jejich nadýchané květy připomínají oblaka Rakům poskytují bezpečný prostor pro jejich bohatou fantazii.
Jak ji využít? Jako součást kytic je hortenzie, stejně jako společensky nekonfliktní Rak, velmi univerzální. Jako řezaná květina se začala využívat teprve nedávno. Ještě na počátku dvacátého století se pěstovala výhradně jako nádobová rostlina. Během let se z ní stala oblíbená zahradní květina vhodná i k řezu.

 

 • Lev 23.7. – 23.8. SLUNEČNICE

Lvi jsou tvořiví a mají umělecké sklony. Stejně tak slunečnice má k umění blízko – inspiruje k tvorbě mnohé umělce. Kdo by neznal slavný obraz Slunečnice od Vincenta van Gogha nebo úryvek z písně:“…tak jako slunečnice každým dnem otáčí se za sluncem…“?
Jak ji využít? Kytice ze slunečnic nás zaručeně vtáhne do přírody. Pěkně vypadá, pokud se slunečnice v kytici kombinují s nadýchanými okrasnými travinami. Zajímavě působí i slunečnice se stonky zkrácenými na minimum naaranžované do nízké vázy nebo misky z hrubé keramiky, skla či kovu.

 

 • Panna 24.8. – 23.9. LILIE

Lilie je jednou z květin s nejpevněji zakotvenou symbolikou. Při pohledu na ni se nám nejčastěji vybaví slova jako nevinnost nebo čistota, což jsou i základní vlastnosti přisuzované znamení Panny. Tato symbolika lilii provází již od dob starověkých kultur.
Jak ji využít? Lilie vypadají nejlépe samostatně, na dlouhých ztepilých stoncích volně vložené do vázy. Při aranžování lilií by si Panny měly dát pozor na pošpinění oděvu pylem. Pere se obtížně, spolehlivým prostředkem k jeho odstranění je použití izolepy. Lilie se také s oblibou používá do svatebních kytic.

 

 • Váhy 24.9. – 23.10. GERBERA

Váhy v sobě mají hodně ženskosti a od svých partnerů vyžadují hodně pozornosti. Bývají intelektuálně zaměřené, mají hluboký citový život a smysl pro vše krásné. Ve společnosti květin se jim dobře relaxuje, přemýšlí a rozhoduje. Stres a shon pro ně nejsou to pravé.
Jak ji využít? Různě velké a barevné květy se dají libovolně podle chuti kombinovat. Pevně svázané se skvěle vyjímají v barevných úpravách. Bohaté kytice evokují pocit luxusu, který si ani esteticky vnímající Váhy neodepřou. Kytici mohou doplnit například několika květy, kterými ozdobí svou garderobu.

 

 • Štír 24.10. – 22.11. ANTURIE

Anurie působí velmi luxusním dojmem. Její perfektní vzhled dobře koresponduje s povahou Štírů, kteří se nespokojí s kompromisy a touží po dokonalosti. Jsou to často tiší, až tajnůstkářští lidé. Když se však pro něco rozhodnou, dokážou být velmi tvrdí.
Jak ji využít? Díky výrazným liniím a exotickému nádechu je anurie vhodná pro aranžmá, kde zaujímá ústřední postavení. Pokud její nápadný květ použijeme v jednoduché kombinaci se zelení, dosáhneme působivého kontrastu. Interiérům dodá nádech smyslnosti a vášně.

 

 • Střelec 23.11. – 21.12. KALA

Kala na první pohled vypadá jako každá jiná květina, ale obyčejná v žádném případě není. Imponuje lidem zrozeným ve znamení. Střelce, které nejlépe vystihují slova jako přirozenost, energie a optimismus. V kalách se snoubí skrytá výstřednost s elegantními čistými tvary.
Jak ji využít? Kaly s většími květy se hodí do větších aranžmá, kaly s drobnými květy do svatebních kytic. Pružné stonky připomenou přesného a flexibilního Střelce, bez vody měknou, což usnadňuje tvarování do požadovaných tvarů. Snadno se tak dají vplést do neobvyklých květinových aranžmá.

 

 • Kozoroh 22.12. – 20.1. KARAFIÁT

Kozorohové bývají nenápadní, většinou se stejně jako plachý bájný živočich, po kterém mají jméno, drží stranou. Ve skutečnosti se však jedná o velmi ctižádostivé a úspěšné lidi. Velmi dobře se k nim hodí karafiát, o kterém můžeme říci, že provází dějiny.
Jak ji využít? S pomocí karafiátů lze vytvořit nápadité, až extravagantní aranžmá, ale i aranžmá velmi decentní. K dispozici je řada barev, včetně dnes velmi módní telené. Snad jen v modrém provedení jej nehledejte. Neuspěli byste. Mezi muži zůstává karafiát upřednostňovanou květinou do klopy.

 

 • Vodnář 21.1. – 19.2. ORCHIDEJ

Vodnáři jsou velmi společenští a snadno navazují přátelské vztahy. Rádi experimentují a milují vše, co je originální, fascinující a nezvyklé. Bývají z nich výrazné osobnosti, a proto je velmi často zaujmou orchideje – pozoruhodné květiny s nádechem exotiky.
Jak ji využít? Její přitažlivost nespočívá pouze v pestrém zevnějšku, ale i v dlouhé trvanlivosti květů. Můžeme ji pořídit prakticky po celý rok, zejména jako rostlinu v květináči, ale i jako řezanou květinu. Řezaná se s oblibou využívá do svatebních kytic, hrnková jako dárek k narozeninám nebo svátku.

 

 • Ryby 20.2. – 20.3. EUSTOMA

Pro lidi narozené v Rybách je typický neproniknutelně zasněný výraz. Snění je pro Ryby, oplývající bohatou představivostí, přímo životně důležité. Proto najdou zalíbení v eustomě, která svými drobnými květy neodolatelně láká k putování vlastní fantazií.
Jak ji využít? Pozornost si zaslouží pro své roztomile zvonkovité květy, jež mohou být jak plné, tak jednoduché. Původních purpurových květů byla vyšlechtěna celá řada barev. Je ideální květinou pro jednodruhové kytice, stejně jako pro přípravu smíšených aranžmá. Hodí se do romantických vazeb.

(Převzato z časopisu Katka, č. 17, 2012, str. 54-55)

© 2017 Květinářství Claudie | Rozvoz květin. Powered by LaFlora.com.